Różne formaty rpm

ROSA Linux - forum społeczności polskojęzycznej. Wszyscy zainteresowani i przyjaciele ROSA Desktop są mile widziani. Pytaj, wspieraj, zgłaszaj problemy i zapotrzebowania na pakiety oprogramowania. W miarę możliwości znajdziesz tutaj wsparcie w rozwiązaniu problemów technicznych z instalacją oraz użytkowaniem tej przyjaznej dla nowicjuszy dystrybucji Linuksa.
Ответить
jacek
Сообщения: 62
Зарегистрирован: 05 авг 2016, 14:25
Operating system: ROSA Plasma, Fedora, Kubuntu

Różne formaty rpm

Сообщение jacek » 24 авг 2016, 16:34

Muszę się przyznać, że przez 90% czasu miałem doświadczenie z Linuxami na bazie Debiana. Tam wszystko było proste - jeden format plików .deb . Tu dostaje bólu głowy :evil: Dla każdej dystrybucji inne .rpm - nawet tak bliske sobie jak ROSA, OpenMandriva, PCLinuxOS itp. To straszne, czemu są tak duże różnice w tak bliskich sobie dystrybucjach - nie może być jak w Debianie czy Ubuntu? :(

Robert
Сообщения: 253
Зарегистрирован: 29 мар 2016, 16:41
Operating system: Arch Linux Xfce+compiz - 64 Bit

Re: Różne formaty rpm

Сообщение Robert » 25 авг 2016, 00:53

A o jaki pakiet rpm programu lub aplikacji Ci konkretnie chodzi?
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

jacek
Сообщения: 62
Зарегистрирован: 05 авг 2016, 14:25
Operating system: ROSA Plasma, Fedora, Kubuntu

Re: Różne formaty rpm

Сообщение jacek » 25 авг 2016, 12:42

Chodziło mi tak ogólnie. Kiedy chciałem zainstalować pakiet code-blocks na OpenMandrivie ( bo nie było go w repozytoriach) znalazłem dziesiątki pakietów z innych dystrybucji, ale żaden nie pasował. Nie miałem tak dużych problemów z formatem .deb Tutaj każdy .rpm jest inny :( Może tylko mnie się tak wydaję, bo nie mam z nimi doświadczenia. Nie mogę zrozumieć, czy to jest dalej jeden taki sam .rpm dla wszystkich czy też nie są one wymienne między dystrybucjami?

Robert
Сообщения: 253
Зарегистрирован: 29 мар 2016, 16:41
Operating system: Arch Linux Xfce+compiz - 64 Bit

Re: Różne formaty rpm

Сообщение Robert » 25 авг 2016, 12:49

A do czego służy ten pakiet code-blocks? A tak na marginesie to ja na Twoim miejscu byłbym ostrożny w instalowaniu nieznanych pakietów, sam miałem taki przypadek że zainstalowałem pewien pakiet i po restarcie system nie chciał się odpalić, 2 razy miałem taki przypadek, najpewniej jest instalować z repo, chociaż wiadomo że nie ma wielkiego wyboru.
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

jacek
Сообщения: 62
Зарегистрирован: 05 авг 2016, 14:25
Operating system: ROSA Plasma, Fedora, Kubuntu

Re: Różne formaty rpm

Сообщение jacek » 25 авг 2016, 14:31

Code-blocks to program do programowania w C++. Nie wiem tylko dlaczego nie było go w repozytoriach OpenMandrivy, bo jest bardzo popularny. Jak wcześniej pisałem - w systemach na bazie Debiana nie ma takich problemów, masz .deb i cześć. Taka sama nazwa dla Minta, Kubuntu, Debiana, itp. To fakt, że czasami trzeba uważać, by np. nie pomieszać repozytoriów (np. Kubuntu z Debianem ). Nie ma za to problemu z instalacją. A ty iny pakiet rpm do Suse, inny do Fedory, inny do ROSY a inny do PCLinuxOS. Dla mnie to jakieś wariactwo - powinien być jeden uniwersalny rpm.

Ответить

Вернуться в «ROSA-Polska»